Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motorları günümüzde finansal geleceğimizi kontrol eden önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle de, arama motoru optimizasyonu (SEO), bir web sitesine sahip olan ve web sitesi aracılığıyla iş yapan tüm işletmeler için bir zorunluluk haline gelmiştir. Arama motorları, çeşitli faktörlere bağlı olarak sitelere trafik çeker. Web sitenizi arama sonuçlarında ilk sayfada listelenmeye uygun şekilde optimize etmediyseniz, arama motorları, alacağınız işi doğrudan rakiplerinize gönderebilir.

SEO çalışmaları için çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Bir seçenek, web sitenizi tanıtırken geleneksel pazarlama yöntemleriyle büyük bir bütçe ayırma seçeneğidir. Markalaşma çok önemlidir. Örneğin, “kargo hizmeti” araması yaparken “Yurtiçi” veya “Araskargo” şeklinde yapılan aramalar markalaşmanın en iyi örneklerinden biridir.

Diğer bir seçenek de tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığını kullanmaktır. Bir ticari kuruluş olan Google arama motoruna, belirlediğiniz anahtar kelimeler ile arama yapan kullanıcılara reklamınızın gösterilmesi ve sitenize yönlendirilmesi için rakiplerinizden daha fazla ödeme yapmanız gerekmektedir. Nasıl kullanacağınızı biliyorsanız PPC reklamcılığı çoğunlukla iyi bir yatırım getirisi sağlayabilir. Aksi halde, PPC’yi nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, bunu doğru bir şekilde nasıl yapacağınızı öğrenmek zamanınızı ve bütçenizi zorlayabilir.

SEO nedir?

Arama motoru optimizasyonu, arama motoru sonuçlarında organik (ücretli olmayan) sıralamanızı iyileştirme işlemidir. Google ve Bing gibi arama motorları, sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) nerede görüneceğini belirlemek için algoritmik denklemler kullanır. Bu denklemler bir çok faktörü dikkate alır (Google için kriter sayısı 200 ün üzerindedir). Arama motorları kendi algoritmaları ile, sitenize olan ilgisini yine kendi faktörleri doğrultusunda değerlendirecektir. SEO, organik sonuçlarda daha yüksek sıralamalar elde etmek için bu faktörlerin bilgisini ve algılama kullanma tekniğidir.

Kısacası, arama sonuçlarında ilk sayfada değilseniz, şirketinizin reklamını yapmak için geleneksel pazarlama yöntemlerine, PPC pazarlamasına ya da SEO’ya yatırım yapmanız gerekmektedir. İşletmenizi tanıtmak ve müşterilerinizin tercih ettiği markalardan biri olmak için bütünsel bir pazarlama planıyla her üçüne de yatırım yapmak isteyebilirsiniz.

Peki arama motorları arama sonuçlarını listelerken sitelerin sıralamasını nasıl yapıyor?

Şunu en baştan söylemeliyiz ki; sitenizin görsel olarak çekiciliği, ne kadar etkileyici olduğu çok önem taşımıyor. Arama motorları bunları önemsemeden, sayfaları içeriğin kendisine göre sıralar. Google ve diğer arama motorları, web sitenizde bulunabilecek yararlı bilgilerin miktarına ve sitenizin kullanılabilirliğine bakar.

Arama motorları ayrıca kullanıcılarınızın deneyimlerini de inceleyerek yararlı ve alakalı sonuçları kendilerine sunarak geri gelmelerini sağlamak ister. Başarılı bir SEO çalışması, arama motorlarına sadece sitenizin üstte çıkmak istediği anahtar kelimeler için uygun ve değerli olduğunu bildirmez, aynı zamanda site ziyaretçilerinize mükemmel bir deneyim ve faydalı bilgiler sağlayacağınıza dair onları ikna eder.

Arama motoru optimizasyonu, kullanıcı deneyimi ile keşfedilecek bilgiler arasında matematiksel denklemlerle bir denge oluşturur.

Örneğin, satışa çıkartacağınız yeni ürünleriniz için rakip sitelerden daha güzel bir site oluşturduğunuzu ve sitenizi ziyaret eden herkesin sırf bundan dolayı bile muhakkak sipariş vereceğine emin olduğunuzu varsayalım. Google ve diğer arama motorları içeriğinizi tarayabiliyor ise belki. Siteniz internette ve sosyal medyada popüler ise bir belki daha. Başka sitelerden link alıyorsa bir belki daha ekleyebiliriz. Tüm bu sorulara “evet” cevabını veremiyorsanız, muhtemelen umduğunuz sonuçları alamayacaksınız ve işte tam da bu noktada profesyonel bir SEO stratejisine ihtiyacınız olacak demektir.